Przyczyny i epidemiologia
Brodawka łojotokowa to jedna z najpowszechniej występujących zmian naskórka o łagodnym charakterze. Nie wiadomo do końca, jakie są przyczyny pojawiania się tych zmian. Nie są one wywoływane przez wirusy, a więc nie można się nimi zarazić.
Uważa się, że na pojawienie się brodawek łojotokowych mogą mieć wpływ czynniki genetyczne. Jeżeli wśród członków bliskiej rodziny występował ten problem, to istnieje duża szansa, że my także będziemy się z nim zmagać. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że na pojawienie się zmian wpływa długotrwała ekspozycja na słońce.
Taka narośl na skórze obserwowana jest przede wszystkim u osób po 30 roku życia. Z wiekiem prawdopodobieństwo pojawienia się brodawek znacznie się zwiększa. Dlatego też często określane są jako brodawki starcze. Prawdopodobieństwo wystąpienia narośli nie jest natomiast determinowane przez płeć – występują one w równym stopniu u kobiet i mężczyzn.
Objawy brodawek łojotokowych
Brodawki to zmiany wypukłe, wyglądające jak doklejone do skóry. Początkowo mogą wyglądać jak małe krostki. Ich barwa może oscylować od koloru skóry do ciemnobrunatnej. Początkowo ich wielkość sięga kilku milimetrów, ale z czasem osiągać mogą nawet kilkanaście centymetrów.
Na ich powierzchni obecne są zagłębienia, wypełnione sebum, a także zrogowaciałym naskórkiem, przez co faktura brodawek jest chropowata. Rogowacenie łojotokowe nie powoduje bólu, jeżeli nie zostaną podrażnione (np. przez zbyt ciasne ubranie).
Brodawki łojotokowe – zdjęcia
Brodawka łojotokowa a czerniak
Istnieje kilka symptomów, które pozwalają określić, czy zmiany mogą być złośliwe. Należy pamiętać, że brodawkom łojotokowym nie towarzyszą dolegliwości bólowe, oprócz sytuacji, w których zostaną one podrażnione, np. przez zbyt obcisłą odzież. Ponadto łagodne zmiany:
- nie krwawią,
- nie rozrastają się gwałtownie,
- nie wywołują bólu i pieczenia,
- są wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry,
- ich kształt jest wyraźnie zarysowany,
- zabarwione są równomiernie.
W razie wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Brodawka łojotokowa – leczenie
W przeważającej większości brodawki łojotokowe są usuwane. W naszym salonie usuwamy je za pomocą nowoczesnej plazmy lub elektrokoagulacj. Dzięki nowoczesnym urządzeniom i prawidłowo wykonanej procedurze do usunięcia brodawki wystarczy jeden zabieg. Powtorzenia wymagają nieliczne, zaawansowane przypadki.
Cena uzależniona jest od ilości zmian i ustalana jest indywidualnie.